Ochrona przed nowotworami

Resweratrol i jego działanie antyoksydacyjne jest już znane od lat. Regiony Francji, Grecji słyną z picia wina do posiłków i nie wyobrażają sobie tego inaczej. Można stwierdzić, że ilość osób chorujących na raka jest znacznie mniejsza niż w innych regionach Europy. Badania przeprowadzone na limfocytach potwierdziły zmniejszoną agresję komórek nowotworowych, zwłaszcza u osób palących papierosy i zagrożonych chorobami płuc .

Jak to możliwe?

Wiadomo, że najważniejszą rolę odgrywają mutacje w genach, które kontrują wzrost komórek nowotworowych.  Ostatnie badania naukowe wykazały, że to zmiany w mitochondriach a nie mutacje są przyczyną powstania nowotworów .

Na czym to polega?

Mitochondria to miejsce produkcji energii dla komórki . Można powiedzieć , że są to takie małe elektrownie naszej witalności. Energia wytwarzana w mitochondriach magazynowana jest w postaci wysokoenergetycznych wiązań zwanych  ATP. Zakłócenie prawidłowych reakcji w mitochondriach w komórce  na skutek np. stresu lub złego odżywiania  jest  stopniowym rozwojem choroby nowotworowej. Można zdecydowanie powiedzieć , że łatwiej uniknąć raka niż go leczyć .

Jaki możemy wyciągnąć wniosek?

Najważniejsza jest profilaktyka i wspomaganie zdrowia w sposób systematyczny a nie skokowy tzn.  kiedy mamy czas albo pojawi się problem. Pamiętaj, że do  rozwoju choroby prowadzą powolne , stopniowe, często niezauważalne zmiany w naszym organizmie, które często niewykrywane są w podstawowych badaniach laboratoryjnych a często i w badaniach profesjonalnych w pierwszej fazie choroby.

W czym tkwi agresja choroby nowotworowej?

Pierwotny guz lub zmiany nowotworowe nie są przyczyną zgonów. Niebezpieczne są dopiero przeżuty czyli tzw. metastaza i na to współczesna medycyna nie ma rozwiązania. Komórki rakowe dzielą się i rozwijają z różną prędkością , utrudniając w ten sposób co raz bardziej różne fizjologiczne funkcje  organizmu. Zatrzymanie podziałów komórkowych raka we wczesnym jego etapie zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia i zatrzymania choroby.

Komórki rakowe rozrastają się w sposób nieobliczalny w przeciwieństwie do zdrowych  komórek i nie ulęgają apoptozie czyli naturalnemu procesowi umierania – są nieśmiertelne. Chemioterapia niszczy komórki nowotworowe jednocześnie z komórkami zdrowymi.

Profilaktyka i wspomaganie leczenia powinna polegać na selektywnym wyeliminowaniu komórek rakowych i ochrona komórek zdrowych .

Leave a Reply